Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pevnostní houfnice vz. 38

30. 11. 2007

Pevnostní houfnice vz. 38
ráže 10 cm
kódové označení:  ŘOP- "Y"

Tři roky trval vývoj pevnostních kanónů a houfnic ve Škodovce, což posunulo datum jejich zavedení do výzbroje. 27. července 1938 byla po armádních zkouškách schválena jen 10 cm houfnice. Projekt 8 cm pevnostního kanónu (zbraň "X", který byl vyvíjen spolu s ní byl zastaven (zbraň nedosahovala požadované přesnosti). 8 cm kanón byl původně určen pro odočné dělové věže a do některých tvrzí přímo do střeleckých kasemat (R-S-79 tvrze Hanička). Zavedení jediné zbraně na naše opevnění přispělo k unifikaci výzbroje, na druhou stranu vznikl problém s tím, že při projektování čs. tvrzí se počítalo s větším dostřelem věží a na mnohých místech teď vznikaly dělostřelecky nepokryté úseky linie, které bylo nutno operativni řešit např. doprojektováním minometných srubů.

Tato houfnice byla vyvíjena spolu s 4 cm kasematním kanónem a byla též poloautomatická s vertikálním klínovým závěrem a s odpadem nábojnic mimo střeleckou místnost do kobek v týlovém patře, ale byla složitější. Její věžová zdvojená varianta představovala důmyslný, leč komplikovaný zbraňový systém. Měla být montována v dělostřeleckých srubech ( 3 houfnice ) a v dělových otočných věžích ( dvojče na společné lafetě ). Protože 10 cm pevnostní houfnice měly provádět převážně nepřímé palby, zaměřovaly se na základě údajů pozorovatelů v dělostřeleckých pozorovacích zvonech převáděných telefonicky. Všechny tyto zbraně však měly i svůj zaměřovací dalekohled pro přímou palbu a nouzová miřidla. Podle druhu palebného úkolu se mohlo použít nárazového, časovaného či protipancéřového granátu, šrapnelu a kartáče. Základní dotace jednoho děla činila 12 000 nábojů, z toho bylo 9 000 nárazových, 1 863 šrapnelů, 900 časovaných, 530 protipancéřových granátů a 360 kartáčů.

Z objednaných 87 kasematních houfnic ( 13 izolovaných a 16 tvrzových dělostřeleckých srubů ) se přes vysokou rozpracovanost Škodovce nepodařilo do mobilizace dokončit jediný exemplář této zbraně, zůstalo pouze u prototypů. Objednávka byla v říjnu 1938 snížena na 15 ks houfnic - vše převzala wehrmacht, ani ta je však nikdy nepoužila. V září 1938 dostaly nouzově tvrze Smolkov, Hůrka, Adam a Hanička celkem pět třídělových baterií horských kanónů 7,5 cm vz. 15 umístěných na dřevěných točnách před jejich dělostřeleckými sruby. Je nasnadě, že to byla náhrada neplnohodnotná - výkon horských kanónů nemohl zabezpečit předpokládané úkoly a jejich nechráněné palebné postavení mohlo být snadno napadeno. Šest dělostřeleckých srubů připravených k montáži pevnostních houfnic vz. 38 se do září 1938 dočkalo pouze jediné komponenty této zbraně - 18 pancéřových střílen.

Pouze jedna (prototypová) houfnice byla namontována v roce 1940 do dělostřeleckého srubu tvrze Adam krátkodobě při zkouškách pro wehrmacht.

Dostřel:

11 950 m

Rychlost střelby:

15 až 20 ran/min.

Délka hlavně:

2,5 m

Hmotnost granátu:

14,4 kg


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář